google-site-verification=UgM2Cs18FbeTnP0iqv6xyQ-bi_u196qekuyPQLWBF3k بلیط هواپیما لحظه آخری | بلیط هواپیما

بلیط هواپیما لحظه آخری

در نظر برخی مسافران بلیط هواپیما یکی از گران‌ترین نرخ‌های وسایل حمل و نقل عمومی را دارا است. در حالیکه قیمت بلیط هواپیما، در مقایسه با سایر وسایل نقلیه، به دلیل کوتاه بودن مدت زمان سفر با هواپیما و آسایش و راحتی آن نه تنها گران نیست بلکه یکی از مقرون به صرفه‌ترین هزینه‌ها در سفر است. با این حال نمی توان منکر آن شد که همیشه راه‌های ارزان‌تری نظیر خرید بلیط هواپیما لحظه آخری، برای مسافرت کردن وجود دارد.
حتما می‌دانید که در یک دسته بندی کلی بلیط هواپیما به دو دسته چارتری و سیستمی تقسیم می‌شود. بلیط هواپیما سیستمی که همان بلیط های عادی هستند که در تمام طول سال فروخته می‌شوند و بلیط هواپیما چارتر بلیط هایی هستند که از نرخ‌های کمتری برخوردار هستند. در این میان اصطلاحاتی نظیر بلیط هواپیما لحظه آخری، بلیط سوتو و… نیز وجود دارد که بسیاری از مسافران اطلاع دقیقی از جزئیات آن ندارند. اصطلاح بلیط هواپیما لحظه آخری برای بلیط چارتری به کار برده می‌شود که در زمان نزدیک به پرواز (معمولا کمتر از 24 ساعت) به دلیل تکمیل نشدن ظرفیت پرواز و خالی بودن تعدادی از صندلی‌ها، با نرخی بسیار کمتر از نرخ معمول هواپیما به فروش می‌رسد.
در زمان‌های خاصی از سال بعضی از آژانس‌های مسافرتی اقدام به اجاره کردن صندلی‌های یک پرواز به مقصدی خاص می‌کنند که به این کار چارتر کردن بلیط هواپیما می‌گویند. در واقع چارتر کردن یک صندلی یا بلیط هواپیما، به معنای پیش خرید یا اجاره آن از شرکت‌های هواپیمایی است که همین امر نیز چارتر کننده را مجاز به تعیین قیمت بلیط هواپیما در پرواز چارتر مربوطه می‌کند.
حال تصور کنید آژانس مسافرتی به زمان پرواز نزدیک شده اما نتوانسته تعدای از بلیط‌هایی که چارتر کرده است را به فروش برساند. در صورتی که هواپیما با صندلی خالی پرواز کند شرکت چارتر کننده متحمل هزینه‌های سنگینی خواهد شد. بلیط هواپیما لحظه آخری بهترین راه حل موجود در این شرایط است. شرکت چارتر کننده، برای به حداقل رساندن ضرر خود، بلیط‌های مانده را بسته به نوع پرواز (داخلی یا خارجی)، با تخفیف به فروش می‌رساند.

ویژگی‌های بلیط هواپیما لحظه آخری

  • برخی تصور می‌کنند بلیط هواپیما لحظه آخری به دلیل قیمت ارزان آن شرایط نامناسبی دارد. اما باید گفت، هواپیما و صندلی پرواز شخصی که اقدام به خرید بلیط لحظه آخری نموده دقیقاً مشابه شرایط مسافری است که بلیط سیستمی همان پرواز را تهیه کرده است فقط چون بلیط را در لحظات نزدیک به زمان پرواز خریده قیمت آن کمتر است.
  • از آنجایی که زمان خریداری بلیط هواپیما لحظه آخری، از OK کردن تا فسخ کردن بیش از استاندارد گذشته است، بنابراین امکان کنسل و فسخ کردن آن وجود ندارد. اگر هم شرکتی امکان فسخ را فراهم کرده باشد حتما مشمول جریمه‌های سنگین حتی به اندازه بهای خود بلیط است.
  • بد نیست بدانید که آژانس چارترکننده در ازای خرید بلیط هواپیما لحظه آخری، خدمات خاصی به شما نمی‌دهد. یعنی در صورت بروز هرگونه مشکل مانند تاخیر یا لغو پرواز، گم شدن چمدان و… می‌بایست به شرکت هواپیمایی مربوطه مراجعه کنید چرا که چارترکننده، در این خصوص پاسخگو نخواهد بود.
  • لازم به ذکر است که بلیط لحظه آخری لزوما همیشه ارزان‌ترین بلیط هواپیما نیست. عوامل زیادی بر تعیین نرخ بلیط هواپیما لحظه آخری تاثیر می‌گذارد نظیر نوع پرواز (داخلی یا خارجی) و زمان انجام آن (فصول خلوت سال یا فصول پر گردشگر). از این رو نرخ بلیط لحظه آخری که در آف سیزن (LOW SEASON) به فروش می‌رسد به هیچ عنوان قابل قیاس با نرخ همان بلیط، در های سیزن (HIGH SEASON) نیست.